Çıralı’da özel işletme tepki topluyor: Kart geçmiyor, fiş kesilmiyor; turistlerden şikâyet var

Türkiye’nin turizm cenneti Antalya’nın Kemer ilçesi Ulupınar Mahallesi’ne bağlı Çıralı Köyü’nde bulunan ‘Yanartaş’ olarak bilinen bölgede 2024 yılı Ocak ayında 20 TL olan giriş ücreti 45 TL olurken, kapı girişindeki özel işletme tepki topluyor. 

Akdeniz Gerçek’ten Arda Kır’ın haberine göre, özelleşmesinin ardından Müze Kart kabul etmeyen ve fiş kesmeyen işletmeye tepkiler büyürken, doğal mirasın kamuya açık olması gerektiği görüşü de dile getirildi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ve Milli Parklar içinde bulunan Yanartaş, 2021’de özel bir işletmeye devredilmişti. Antik kalıntı ve kilise de barındıran bölgede kapı girişinde fiş kesilmediği, kredi kartı, Müze Kart veya görevli kartı kabul edilmediği belirtildi. Sadece nakit kabul eden işletme sebebiyle birçok yerli ve yabancı turist Yanartaş’ın kapısından dönerken turizm de zarar görüyor.

Hephaistos Tapınağı’nın antik kalıntıları ve kilisesi bulunan Yanartaş’ta, müze kart geçmezken, istenilen ücret ise 20 TL’den 45 TL’ye çıktı. Özel işletme ayrıca giriş ücretlerinde banka ve kredi kartı kabul etmeyerek yalnızca nakit kabul etmesi çok sayıda turisti de kapıdan döndürüyor.

İşletme, büyük tabelalarla ‘Müze ve Öğretmen Kartları Geçerli Değildir’ yazarken 65 yaş üstü vatandaşlarla ve 6 yaş altı çocukların ücretsiz girebileceğini belirtilmemesi de dikkat çekti. Ülkenin en önemli yürüyüş rotasının başında gelen ‘Likya Yolu’ içerisinde kalan Yanartaş’ın, içinde barındırdığı antik yapıları görmek için ayrıca ücret ödenmek zorunda kalınmasına değinen Profesyonel Doğa Yürüyüşü Rehberi Volkan Aslı “Her ay bu rotada onlarca turist rehberi binlerce insanı Likya Yolu’nu yürütüyor.

Likya Yolu’nda müze kartın geçmediği birkaç yerden birisi de burası. Yanartaş’ı görmek istemezseniz bile mecburen bu rotadan geçmek zorunda olduğunuz için bu parayı ödemek zorundasınız” dedi. Rehber Volkan Aslı ayrıca, çok sayı da turistinde banka ve kredi kartı kabul edilmemesinden dolayı da kapıdan dönmek zorunda kaldığını belirterek, “İşletme yakınlarında ATM bulunmadığı için kapıdan dönen turistler tekrar para çekip gelmiyorlar. Böylesine turistik yerlerde kartla ödemenin de olması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Konuyla ilgili Ulupınar Muhtarı Salih Sarıca, “Gelen turistlerden şikayet var. ‘Fiyatlar aynı değil, müzekart geçmiyor’ diyorlar. Özel şahısta olduğu içinde insanlar bu konuda mağdur. Bu durum turizmi de geriye götürüyor. Yanartaş denildiğinde bütün insanlar bunu görmek istiyor. Dünyanın bir ucundan Yanartaş’ı görmek için insanlar geliyor. Bu durum turizmi kötü şekilde etkiliyor. Çıralı’da başımıza böly bir olay geldi diyerek bu durumdan şikayet ediyorlar. Burada baya bir sıkıntımız var. Yerel halkta bu duruma tepkili, yerel halkta kötü etkileniyor” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir