Hamsi avcılığına yeni düzenleme yolda

DUVAR- Gelecek 4 yıllık dönemde ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyecek yeni kuralların belirlenmesi için çalışmalar sürüyor. Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, bu kapsamda hamsi avcılığında kota uygulamasına geçileceğini kaydetti. Özkaya, AA muhabirine, 2020’den bu yana su ürünleri kaynaklarının korunması ve kullanılması dengesi içinde yürütülen iki tebliğin süresinin 31 Ağustos’ta sona ereceğini hatırlattı.

‘AV DÖNEMİ BÜTÜN DENİZLERDE AYNI OLACAK’

2024-2028 yıllarını kapsayan süreçte geçerli olacak ve 50 maddelik ticari tebliğ için sektörden görüşler alındı. Buna göre denizlerde av döneminin aynı zamanda başlayacağını belirten Özkaya, “Bazı balıkçılarımız ülkede farklı zamanlarda başlayan av sezonundan olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Yapılması öngörülen değişiklikle Türkiye’nin bütün bölgelerinde denizlerde av sezonu aynı dönemde başlayacak. Akdeniz gibi sıcak iklimlerde yakalanan balıklara bakabilmenin dikkate alınması lazım. Teknelerde buz olması gerekiyor” diye konuştu.

‘KÜÇÜK BALIKLARIN AVLANMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEK’

Balık avcılığında Türkiye’deki en büyük sorunlardan biri küçük balıkların avlanmasıyla ilgili. Çeşitli uzmanlar endüstriyel balıkçılığı bu yönde eleştirmeye devam ediyor. Özkaya, balıkçılıkta kota uygulamasının getirilmesi gerektiğini uzun zamandır dile getirdiklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Sektörümüzde en önemli konu sürdürülebilirlik. Ülkemiz denizlerinde en çok yakalanan balık hamsi. Yeni düzenlemeyle hamsi avcılığında kota uygulamasına geçilecek. Bunun için de çıkış noktaları ayarlanacak. Belirlenen kotadan fazla avlanılamayacak. Bu sayede fiyat istikrarı da sağlanacak. Tüketiciler balığı sezonda aynı fiyattan tüketebilecek. Belirlenen boylardan küçük balıkların yakalanmasının tamamen önüne geçilecek. Stoklar üzerindeki baskı azalacak.”

Kota uygulamasıyla teknelerde daha az yakıt tüketileceğini belirten Özkaya, böylece balıkçıların gelirlerinin artacağını da sözlerine ekledi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir